2020-2021
Február 1. HÉTFŐ
Az olvasókönyv 69. és 70. oldalán új témakörhöz érkeztünk, melynek a címe: "REGÉLŐ SZÁZADOK".
Ebben a témakörben első olvasmányunk: Rege a csodaszarvasról.
Mindjárt a címben a "rege" szó meg is van jelölve 1-es számmal. Az olvasmány után megtalálod ennek a szónak és a "gulyás" és a "levente" szavak a magyarázatát is.
Hallgasd meg a történetet: https://www.youtube.com/watch?v=rzvxaedoQaU
Olvasd el az olvasmányt !
A munkafüzet 33. oldalán találod az olvasmányhoz a feladatokat. Kérlek, hogy a 2. és a 3. feladattal dolgozz! A munkafüzet 33. oldalának az alján kék keretben található érdekességet olvasd el. Érdekes információkat tudhatsz meg a magyarokról.
ÍRD BE A FÜZETBE és tanuld meg!:
Regélő századok
A magyarokkal rokonságban lévő népek: vogulok, osztjákok, finnek és az észtek. Egyes kutatók szerint az Urál keleti lejtőin lévő őshazából hatezer évvel ezelőtt indultak új hazát keresni. Az akkori időkről szóló mesék, mondák, regék segítenek abban, hogy elképzeljük mindezt.
Rege a csodaszarvasról
Illusztrációként rajzold le a csodaszarvast.
Jó munkát kívánok!
2021. JANUÁR
január 25. HÉTFŐ
Az olvasókönyv 56. és 57. oldalán találod Benedek Elek meséjét, melynek címe: A só.
Olvasd el a mesét!
Milyen mesét olvastál? Van szerzője, tehát műmesét.
A munkafüzet 29. oldalán végezd el a feladatokat.
Az 1. feladatban található kulcsszavak segítségével mond el röviden a mese tartalmát.
január 22. PÉNTEK
Az olvasókönyv 52. oldalán kezdődik Ludas Matyi című magyar népmese. Olvasd el, de ne felejts el a mese végére lapozni, amikor olyan szóhoz érsz, amelyik kis számmal van megjelölve. Nézd meg, hogy mit is jelent az a szó pontosan és folytasd tovább az olvasást. A munkafüzetben a 27. és 28. oldalon találod a meséhez kapcsolódó feladatokat. Azokat is végezd el.
A füzetbe folytasd a munkát. Amit a füzetbe írunk, azt már tudod, hogy meg kell tanulni!
Írd le a füzetbe címnek: A reális mese
A reális mese eseményei valószerűek. Szereplőit okosságuk, ügyességük, bátorságuk és a szerencse vezeti győzelemre. Ilyen mese: Ludas Matyi, A bugyuta ember, Kevély Kereki.
Szólások, közmondások
A szólás állandósult szókapcsolat, melyet nem szó szerinti jelentésében használunk. Értelmét átvesszük egy-egy jellegzetes cselekvés, tulajdonság vagy élethelyzet találó kifejzéséhet. Ezért azt mondjuk, átvitt értelemben használjuk. Például: Lyukas a marka. Belé bújt az ördög.
A közmondás tömören, találóan megfogalmazott megállapítás, ítélet vagy tanács. A nép tapasztalata, bölcsessége tükröződik benne. Például: Gazdag pénzzel, szegény ésszel megy előre. Jobb becsülettel szerényen élni, mint rossz úton meggazdagodni.
Hétvégén nézd meg: https://www.youtube.com/watch?v=lqjlDOy2yho
Az olvasókönyvben tovább folytathatod az olvasást, egészen a 61. oldalig. Az olvasmányokhoz tartozó feladatokat elvégezheted a munkafüzetben.
Jó szórakozást és szép hétvégét kívánok mindenkinek!
január 21. CSÜTÖRTÖK
Olvasd el az olvasókönyv 50. és 51. oldalon található verses mesét, melynek címe: "BÉKAKIRÁLY".
A füzetbe írd fel címnek: Verses mese és műmese
A verses formában írt mesét mesét verses mesének nevezzük. Azokat a meséket, amelyeknek a szerzőjét ismerjük műmeséknek nevezzük. Verses mese például a "Békakirály" , melyet a Grimm testvérek írtak. Ugyanakkor műmese is, mert ismerjük a szerzőjét.
Dolgozz a munkafüzet 26. oldalán. Végezd el az 1., 2. feladatot és a 3. feladat a) pontját. Gondolkozz el a 3. feladat b) pontján. Azt holnap megbeszéljük a ZOOM-os órán.
január 18. HÉTFŐ
Kedves gyerekek!
Ma a láncmesével fogunk ismerkedni. Az olvasókönyv 44. oldalán találjuk "A kakas és a pipe" című mesét és a munkafüzet 22. oldalán a hozzá tartozó feladatokat.
Olvasd el a mesét háromszor. Elősször ismerkedsz a szöveggel, majd másodszorra már próbáld meg hangsúlyozni, tempósabban (gyorsabban) olvasni az ismétlődő részeket ( a láncszemek bővülését). Harmadszorra már próbáld elmondani fejből a mese tartálmát az illusztráció segítségével.
Old meg a munkafüzetben a meséhez tartozó feladatokat.
Írd a füzetbe:
Láncmesék
Azokat a meséket, amelyekben a mesemondó egy kis mozzanatot vagy egyetlen mondatot vég nélkül ismétel, láncmesének nevezzük. Ilyen mese "A kakas és a pipe".
A kakas és a pipe
Rajzolj le a füzetbe 3 illusztrációt a könyvből.
Végül hallgasd meg a mesét: https://www.youtube.com/watch?v=y5pKS6wW1a8
Azt tudod ugye, hogy amit a füzetbe írtunk, azt tudni kell fejből?
január 15. PÉNTEK
Írd be a füzetbe címnek: Tündérmesék
Hagyj ki egy sort és írd le:
Azokat a meséket, amelyekben varázserejű tárgyak, természetfeletti lények, csodák fordulnak elő, tündérmeséknek nevezzük. Tündérmese a "A szerencsét próbáló királyfi" című magyar népmese is.
Az olvasókönyv 46., 47. oldalán találod a mesét. Olvasd el, majd végezd el a munkafüzet 23. oldalán található összes feladatot. Olvasd el a mesét többször is!
január 11. HÉTFŐ
Az olvasókönyv 67-68. oldalán találjátok a "Karácsonyi népszokások" című olvasmányt. Kérlek benneteket, hogy olvassátok el figyelmesen. Az olvasmányból megtudjátok, hogy régen hogyan ünnepelték a karácsonyt, milyen szokások voltak, mi volt az a "betlehemezés".
Az olvasmányhoz kapcsolódó feladatot a holnapi nap folyamán ismertetem a fogalmazás óra oldalán.
A mai nap írásban kérem azoknak az olvasmányoknak, könyvnek a címét, amiket a szünet alatt olvastál a következő e-mail címre: verebgyongyi.zsszombathyho@gmail.com
2020. OKTÓBER
október20. Kedd
Az olvassókönyv 27. oldalán találjátok József Attila: Mama című versét. Olvassátok el, szépírással másoljátok le és tanuljátok meg fejből. Figyeljetek a hangsúlyra, próbáljátok szavalni.
Hallgassátok meg ezt a verset Latinovits Zoltán előadásában. https://www.youtube.com/watch?v=RNVjWVt9bG4