Az 1948-as februári események változást hoztak országunk nemzetiségi politikájában is. Az itt élő, jogaitól megfosztott és üldözött magyarság visszakapta jogait és így az 1949-es esztendő folyamán már több magyar nyelvű iskola nyílt meg Dél-Szlovákiában. Technikai és adminisztratív jellegű akadályok miatt azonban csak 1950 szeptemberében indult meg minden magyarlakta községben a magyar nyelvű oktatás. A kisebb községekben a nemzeti iskolában, a központi fekvésű falvakban az alsó fokú középiskolában tanulhattak gyermekeink ismét anyanyelvükön. Ekkor alakult meg két osztállyal a volt református népiskola, és a volt vendéglő egy-egy helyiségében iskolánk is, Jesenské-i Magyar Tannyelvű Középiskola név alatt. Igazgatója Balázsné Kovács Margit lett és a háromtagú tantestület további tagjai Zsuffa Margit és Vadkerty Katalin voltak. A tanulók száma napról-napra rohamosan nőtt. Egyre több tanuló iratkozott át a helybeli szlovák tannyelvű középiskolából a magyar iskolába, ezért már októberben szükségessé vált egy harmadik osztály megnyitása is. Erre a célra a szlovák középiskola akkori igazgatója Ján Majersky, a volt református iskola épületében levő szolgálati lakását, adta át iskolánknak. A harmadik osztály tanulói a nagyobbik helyiségben lettek elhelyezve, és a kisebbik helyiséget tanácsteremnek rendezték be. A tantestület Németh Zoltán détéri tanítóval bővült, de óraadói minőségben bekapcsolódott még az oktatói munkába Habány Ottó, a helybeli nemzeti iskola tanítója. 1951 január elsejével megszüntették a feledi járást így iskolánk átköltözhetett a járásbíróság megüresedett épületébe, és itt éli szorgos mindennapjait ma is.
1952-ben két jelentős esemény történt iskolánkban. Tavasszal megalakult az első pionírcsoport, ami évtizedekre meghatározta iskolánk életét. A pionírtevékenység keretén belül számtalan akció zajlott le az iskolán és azon kívül, melyek nagyban befolyásolták az iskolai életet egészen a rendszerváltásig. A másik fontos esemény az iskolai étkezde beindítása volt, amely kisebb kihagyásokkal, de jelentős átalakításokkal a mai napig üzemel.
Az első végzős növendékek az 1951/52-es tanévben hagyták el az iskolát. Ők huszonöten tablót is készítettek. Ez a szép hagyomány azóta is él iskolánkon és rendszeresen minden évben végzős tanulóink tablójukkal ajándékozzák meg az iskolát, hogy ezen keresztül nemzedékek generációi emlékezhessenek rájuk...
Az 1953/54-es tanévben iskolánk az új iskolatörvény értelmében egyesült a Nemzeti Iskolával és Nyolcéves Középiskolává alakult. Az iskola vezetésével Seres Pált, a Dolné Zahorany-i Magyar Tannyelvű Nemzeti Iskola tanítóját bízták meg. Az Ő irányítása alatt, 1956-ban engedélyezte először a járási hivatal iskolánk mellett a napközi otthon megnyitását, melyben a nevelőnő Vozáry Sámuelné Ilona lett.
1959 októberében az alsó tagozat átköltözött a mezőgazdasági iskola helyére, ahol jelenleg is serényen végzik napi teendőiket és így megszűnt a kétműszakos oktatás. Iskolánk kilencéves alapiskolává alakult, melynek igazgatója továbbra is Seres Pál maradt, akit 1961-ben Csépe József váltott fel. Őt követte 1962-ben Bettes István, majd 1963-tól Ádám Barna kezébe került az iskola irányítása, aki Nagybalogról jött Feledre. 1970 november elsejétől Ádám Barna a Járási Iskolaügyi Szakosztály dolgozója lett, és helyére Koós Istvánt nevezték ki iskolánk élére. Ekkor három épületben folyt az oktatás a község különböző pontján, de a 60-as évek közepén az 5. évfolyam körzetesítésével oly annyira meg növekedett iskolánk tanulóinak a száma, hogy szükségessé vált új tantermek létrehozása. Az 1975/76-os iskolai évben el is kezdődött egy 6 tantermes épületrész hozzáépítése a fő épülethez, melyben 1978 októberétől folyik a tanítás. A fő épületben ekkor kezdik el a központi fűtés beszerelését, de az alsó tagozat sajnos csak 1999-ben tudott búcsút mondani a füstölgő vaskályháknak.
1975-ben iskolánk baráti kapcsolatot létesített a Klenóci Alapiskolával, mely több, élményekben gazdag kölcsönös látogatást eredményezett. Az 1977/78-as iskolai évben új barátokra leltünk a Dorogházi Általános Iskola pedagógusaiban és tanulóiban. A cserekirándulások, baráti látogatások két évtizeden keresztül maradandó és szép emlékeket hagytak bennünk. Többéves, sikeres munkánk elismeréséül 1978-ban a Csehszlovák Szocialista Köztársaság kormánya a "Szocialista verseny győztese" kitüntetésben részesítette iskolánkat.
1983-ban megszüntették a 9. évfolyamot. Ádám Barna visszakerült iskolánkra, átvette az iskola vezetését, és nagy szakértelemmel irányította azt egészen 1991-ig. A rendszerváltást követően, 1991-től Kamarás Imre lett az iskola igazgatója, aki 1999-ben nyugdíjba vonult és tőle Zimanné Ondrejcsák Ágota vette át az iskola irányítását. Ettől kezdve újra kilenc évfolyamossá bővült iskolánk.
Eredményes, sikerekben gazdag félévszázadot hagyunk magunk mögött. Az eltelt 50 év alatt sok szép eredményt ért el iskolánk az egyes járási olimpiászokon, vetélkedőkön és versenyeken, de ott voltunk több kerületi, sőt országos versenyen is. Görgei Mária orosz szavalóversenyen volt országos résztvevőnk. Pólós Júlia Prágában képviselte iskolánkat országos sakkversenyen, majd később csapatversenyben a Tábortűz kupáért vívott csatában a 4. helyezést értük el. Bencs Mária, Bacsó Judit, Szaniszló Gabriella és Lakatos Éva a Puskin emlékverseny országos döntőjén szereztek dicsőséget iskolánknak. Borbás Zsuzsa a Szép magyar beszéd országos versenyén a 2. helyen végzett. Bálint Viktória bejutott a Tompa Mihály országos vers- és prózamondó versenyre. A Zselízen megrendezett Országos Népművészeti Fesztiválon tánccsoportjaink két alkalommal is elnyerték a 3. díjat és a közönség vastapsát. Gombaszögi fellépésükről így irt az Új Szó: "A jesenskéi (feledi) alapiskolából két tánccsoport is eljutott a rendezvényre. Nem véletlenül, hiszen mindkettő iskolapéldája is lehetne annak, hogy milyen színvonalon tevékenykedjenek gyermektánccsoportjaink." Évről-évre sikeresen szerepeltek tanulóink a középiskolai felvételi vizsgákon. Számtalan színvonalas kultúrműsor igazolta iskolánk aktív kultúréletét. Gyűjtöttünk gyógynövényeket és hulladék anyagokat. Megszámlálhatatlan brigádórát dolgoztunk le mezőgazdaságunk és az erdészet megsegítésére, környezetünk tisztántartására, a kultúrház építésénél, valamint az iskolai épület hozzáépítésénél.
Köszönet azoknak, akik mindennek részesei voltak és generációkon keresztül igyekeztek öregbíteni iskolánk jó hírnevét.